Αγιασμός και έναρξη σχολικής χρονιάς 2013-14

Ευχόμαστε στους μαθητές μας μια καλή και δημιουργική χρονιά.

Στους γονείς να χαίρονται τα παιδιά τους και να τα βλέπουν να μεγαλώνουν υπερήφανοι γι? αυτά!!

Ένα ποιοτικό περιβάλλον για τους μαθητές μας

Μια καλλιτεχνική πνοή μέσα στα τμήματά μας

Αγαπητά μας παιδιά, σας ευχόμαστε ολόψυχα καλή χρονιά.

Σε αυτά τα τρία χρόνια του Λυκείου, σας δίνεται μία από τις πρώτες ευκαιρίες να ανακαλύψετε τα όριά σας, τη δύναμη, την επιμονή και τη θέληση που κρύβεται μέσα σας. Γι αυτό λοιπόν προσπαθήστε. Επιδιώξτε το καλύτερο δυνατό! Όχι για τους άλλους? Κάντε το μέχρι το βαθμό που ικανοποιεί εσάς τους ίδιους. Συνεχίστε για όσο νιώθετε ότι επενδύετε στον εαυτό σας. Κι αυτή η επένδυση στον εαυτό σας μακροπρόθεσμα θα ωφελήσει την κοινωνία και την πατρίδα μας.

Καλωσορίζουμε καταρχάς  την πρώτη Λυκείου στο σχολείο μας. Θα πρέπει να ξέρετε πως το Λύκειο είναι μια απαιτητική βαθμίδα εκπαίδευσης, οπωσδήποτε πιο απαιτητική από το Γυμνάσιο. Η πρώτη Λυκείου θα είναι μια τάξη προσαρμογής. Σιγά σιγά σ΄ αυτή τη χρονιά, θα θέσετε το στόχο σας, δηλαδή τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας.

Κι έρχομαι στη Δευτέρα Λυκείου: θα πρέπει να ακολουθήσετε το στόχο που έχετε ήδη θέσει, με επιμονή, με πείσμα και αποφασιστικότητα.  Όπως είπαμε και τον Ιούνιο, όταν πήρατε τους βαθμούς σας, δε θα αφήνετε πια τίποτα να σας αποπροσανατολίζει. Ξεχνάμε μια πιθανώς μέτρια επίδοση της Α΄ Λυκείου και κάνουμε  μια νέα αρχή. Τίποτα δεν μπορεί να αντισταθεί σε έναν έφηβο. Μπορείτε να πετύχετε τα πάντα, εάν το θελήσετε και το πιστέψετε.

Το ίδιο ισχύει και για την Τρίτη Λυκείου που θα δώσει μια μεγάλη μάχη, από την οποία θα βγείτε νικητές, εάν πιστέψετε στους εαυτούς σας, εάν καταφέρετε να στήσετε στην ψυχή σας αναχώματα, εάν δηλαδη καταφέρετε να αντισταθείτε στις σειρήνες που θα προσπαθήσουν ενδεχομένως να σας αποπροσανατολίσουν από το στόχο σας.

Και φυσικά έχουμε παρόντες και από την "Τετάρτη τάξη" του σχολείου μας, τους αποφοίτους μας, που ήρθαν να αποχαιρετήσουν το σχολείο τους και να ανοίξουν τα φτερά τους για άλλους χώρους. Τους συγχαίρουμε για την επιτυχία τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν προσπαθήσουν.

Τους γονείς θα τους παρότρυνα να αγαπούν το σχολείο που φροντίζει τα παιδιά, να μη διστάζουν να επισκέπτονται και να συνεργάζονται με τη Διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς για όσα απασχολούν τα παιδιά αναζητώντας από κοινού λύσεις.

Τέλος, στους συναδέλφους μου εκπαιδευτικούς έχω να πω ότι μέσα από τη δημιουργική τους έμπνευση, την καινοτομία και την επιμέλειά τους θα αντλήσουν ικανοποίηση και αυτοπεποίθηση, για να αντιμετωπίσουν όσο γίνεται τις βιοτικές δυσχέρειες που προκαλούνται από την οικονομική κρίση.

Παρακαλούμε τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κ. Γιαννακόπουλο,  να σας απευθύνει ένα χαιρετισμό.