Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας

Σύμφωνα με το μανιφέστο της UNESCO :
The school library provides information and ideas that are fundamental to functioning successfully in today's information and knowledge-based society. The school library equips students with life-long learning skills and develops the imagination, enabling them to live as responsible citizens.

Η σχολική βιβλιοθήκη προσφέρει βιβλία και πηγές που καθιστούν όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας άτομα κριτικά σκεπτόμενα αλλά και αποτελεσματικούς χρήστες της πληροφορίας σε όλες της τις μορφές.

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας, συνεχίζοντας την προσπάθειά της να αξιοποιήσει δημιουργικά τη μορφωτική ευκαιρία που προσφέρει η σχολική βιβλιοθήκη στους χρήστες της, να δραστηριοποιήσει τους μαθητές-μέλη της βιβλιοθήκης, να αναδείξει τις δυνατότητες αναζήτησης και ανάκτησης πληροφοριών μέσα από τη συλλογή έντυπου και οπτικοακουστικού υλικού αλλά και τη χρήση του διαδικτύου που διαθέτει η βιβλιοθήκη, να ευαισθητοποιήσει τους φορείς της τοπικής κοινωνίας γενικότερα στη σημασία της σχολικής βιβλιοθήκης, προχωρεί στην παρουσίαση ενός μέρους των υπηρεσιών της που σχετίζονται με το αναλυτικό πρόγραμμα του λυκείου και όλων των εκπαιδευτικών/πολιτιστικών δραστηριοτήτων της, που αποτελούν καρπό συνεργασίας της βιβλιοθήκης, των εκπαιδευτικών και των μαθητών του σχολείου μας και αποτελεί ένδειξη κοινής προσπάθειας για την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας και τη βελτίωση του μορφωτικού επιπέδου των μαθητών.

Στα κενά σας ή στα διαλείμματά σας μπορείτε να περνάτε την ώρα σας στη βιβλιοθήκη μας, διαβάζοντας βιβλία και περιοδικά που εσείς έχετε επιλέξει. Μπορείτε, επίσης, να παίζετε σκάκι, μπορείτε να ζωγραφίζετε και να κατασκευάζετε ό,τι η φαντασία σας σας υπαγορεύει.

Μην ξεχνάτε, όμως, πως ο χώρος χρειάζεται το σεβασμό μας και την καλή μας διάθεση.