Εκδήλωση μνήμης και τιμής για τον ήρωα, ποιητή και Εθνομάρτυρα ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ

Σήμερα, 29 Απριλίου 2015, με ιδιαίτερη συγκίνηση, τιμούμε έναν ήρωα και ποιητή, το 18χρονο Έλληνα ? Κύπριο μαθητή, Ευαγόρα Παλληκαρίδη, που τα μεσάνυχτα της 13ης Μαρτίου 1957 ανέβηκε στο ικρίωμα τραγουδώντας την Ελλάδα. Κι έμεινε Αθάνατος.
Με τη θυσία του μετατράπηκε σε σύμβολο αντίστασης της Κυπριακής και γενικότερα της Ελληνικής νεολαίας, σύμβολο ανταπόκρισης στο κάλεσμα του χρέους απέναντι στους εκάστοτε κατακτητές.
Περήφανα βάδισε στην αγχόνη και έγραψε τη δική του ιστορία. Πήρε την ανηφοριά και τα μονοπάτια και κατάφερε να βρει τα σκαλοπάτια που παν στη Λευτεριά, όπως ακριβώς προφητικά ο ίδιος το είχε τραγουδήσει.

Ευαγόρα Παλληκαρίδη,

Δέξου κι από μας,  τους συμμαθητές σου της Τρίπολης,   λίγα λουλούδια,   της μεγάλης καρδιάς σου ευωδία και του μαρτυρίου σου στεφάνι.

Οι συμμαθητές σου

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ.

ΥΠΟΔΟΧΗ ΜΕ ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΡΕΧΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΡΟΔΟΝΕΡΟ.

Ο ΠΡΕΣΒΗΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, Κ. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΕΝΕΒΕΖΟΣ

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ

Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ 4ου ΛΥΚΕΙΟΥ.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΙ ΚΥΠΡΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ

ΣΤΟ 4ο ΛΥΚΕΙΟ, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΕ ΑΙΘΟΥΣΑ "ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ"

ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΔΕΚΤΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ.

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΤΑΜΠΕΛΑΣ

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΠΟΡΤΡΕΤΟΥ ΤΟΥ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ

Η κυρία Σπυροπούλου, η κυρία Ισαάκ, η κυρία Κουππάρη, η κυρία Καρυτινού.

ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΣΤΗ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ,
ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΘΝΟΜΑΡΤΥΡΑ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ.