Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ!

Στους νέους μας

ΑΙΘΟΥΣΑ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ

4ου  ΓΕ.Λ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΗΣ 2015

«Έχουμε χρέος απέναντι σ?αυτούς που ήρθαν, πέρασαν,
θα? ρθουν και θα περάσουν»

Κ. Παλαμάς

Μέσα από τα αντικείμενα αυτά αντικατοπτρίζεται η καθημερινή ζωή, οι διάφορες γεωργικές ασχολίες και τα παραδοσιακά επαγγέλματα, καθώς και οι διάφορες εκφάνσεις της λαϊκής τέχνης στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της τουρκοκρατίας και ακόμη μέχρι τον 20ο αιώνα.
«Σβήνοντας κανείς ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνει κι ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον», λέει ο Σεφέρης.
Γιαυτό κρατήστε περήφανα στις καρδιές σας αλώβητο αυτό το θησαυρό και παραδώστε τον στις επόμενες γενιές. Έτσι, θα ακούμε τους παλμούς του τόπου μας ολοζώντανα και δε θα σβήσει τίποτε στη χοάνη της παγκοσμιοποίησης.
«Η Ελληνική λαϊκή τέχνη συνοψίζει στην ιστορική της ανέλιξη, την ψυχή και το πνεύμα του λαού»
Ι. Μ. Παναγιωτόπουλος

Η ιδέα της ίδρυσης της Αίθουσας Λαογραφίας ανήκει στη Μαρία Μητροπούλου, Φιλόλογο του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης.
Τα κείμενα επιμελήθηκαν οι:
Λαμπρινή Καρακούρτη - Ορφανοπούλου, Ιστορικός Τέχνης
Γαρυφαλιά Ν. Καρυτινού, Φιλόλογος, Διευθύντρια του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης
Αγγελική Καμπύλη, Φιλόλογος, Υποδιευθύντρια του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης
Οι μαθητές του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης:
Μαρία Γιαννακούλια, Ιωάννης Γκικόπουλος, Βαρβάρα Δημάκη, Παναγιώτης Ζαχαρόπουλος, Αλέξανδρος Καλτεζιώτης, Νικόλαος Kαλτεζιώτης, Ανδρέας Καχριμάνης, Θεόδωρος Kουτσουμπός, Πελοπίδας Μακρής, Δάφνη Νικητοπούλου, Ιωάννης Παπαγεωργίου, Ζαχαρίας Παινέσης και Αλέξανδρος Τουρλούκης.
Τα νομίσματα προσέφερε ο Παναγιώτης Πραχαλιάς, επιστάτης του σχολείου μας.
Την εξώπορτα της Αίθουσας επιμελήθηκε η μαθήτρια Πένυ Σωτηροπούλου.

Μάρτιος 2015

Στην υλοποίηση της ιδέας συνέδραμαν ενεργά οι:
Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης
Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του 4ου ΓΕ.Λ. Τρίπολης