Προγράμματα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ YOUTH IN ACTION

"Το σχέδιο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαικής Επιτροπής. Η παρούσα δημοσίευση δεσμεύει μόνο τον συντάκτη της και η Επιτροπή δεν ευθύνεται για τυχόν χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν."

"ΔΙΕΘΝΗΣ ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ" ΤΟΥ 4ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ,
"4ο ΓΕΛ  IY Group"

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "YOUTH IN ACTION"

Το σχολείο μας υλοποίησε το πρόγραμμα YOUTH IN ACTION και από τις 3-9/03/2013 φιλοξενήσαμε στην Τρίπολη 13 Τούρκους μαθητές και καθηγητές από το Izmit της Τουρκίας, ενώ από τις 24-30/03/2013 13 μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας φιλοξενήθηκαν στο Izmit της Τουρκίας.
Οι εντυπώσεις μας από αυτή τη συνεργασία είναι καταπληκτικές.

Οι νέοι μας συνεργάστηκαν με συνομήλικούς τους τόσο από την περιοχή τους όσο και από την Τουρκία, αντάλλαξαν απόψεις,
είδαν  τις διαφορές και τις ομοιότητες με μια άλλη χώρα, κοινωνικοποιήθηκαν και ενισχύθηκε η αυτοπεποίθησή τους, καθώς απόκτησαν ικανότητες και γνώσεις μέσα από το πρόγραμμα. Διδάχθηκαν την ομαδικότητα, την ανεκτικότητα και απέκτησαν μια αισιοδοξία ότι είναι ικανοί μέσω μιας καινοτόμου ιδέας να βρουν απασχόληση και να κερδίζουν τα απαραίτητα για την αξιοπρεπή διαβίωσή τους. Το σχέδιό τους, δηλαδή, λειτούργησε σαν μια μορφή εκπαίδευσης.
Πιστεύουμε πως με αυτό το πρόγραμμα  τους δώσαμε στόχους και  θα αποφύγουμε την περιθωριοποίησή τους ή τη γένεση μιας αντικοινωνικής συμπεριφοράς. Παράλληλα, με αυτό το πρόγραμμα διευρύνθηκαν οι ορίζοντές τους και  απέκτησαν δύναμη εσωτερική, ώστε να αντιστέκονται σε ιδεολογίες που στοχεύουν σε νέους άνεργους και απογοητευμένους από τη ζωή, σε νέους χωρίς ελπίδες, τροφοδοτώντας τους με ψεύτικα όνειρα.
Με εβδομαδιαίες συγκεντρώσεις επικεντρωθήκαμε σε ευκαιρίες απασχόλησης, προετοιμαστήκαμε για τις ανταλλαγές στην Ελλάδα και στην Τουρκία, υπήρξε καταιγισμός ιδεών, συνεδρίες, επαφή με τους συμμετέχοντες από την Τουρκία, οργάνωση των ταξιδιών.
Υπήρξε εβδομαδιαία επαφή των groupleaders,  οι οποίοι διαχειρίστηκαν την προετοιμασία, προγραμμάτισαν τις δραστηριότητες και αξιολόγησαν την πρόοδο της διαδικασίας.
Διερευνήσαμε την κατάσταση της ανεργίας στην περιοχή μας και ασχοληθήκαμε με δραστηριότητες που προωθούν τη δημιουργική εργασία χωρίς πτυχίο. Δουλέψαμε στο κτιριακό συγκρότημα του 4ου Γενικού Λυκείου Τρίπολης και επισκεφθήκαμε τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Τουρκία βιοτεχνίες και καινοτόμες επιχειρήσεις, όπου είδαμε τις συνθήκες δουλειάς.
Στο τέλος παραγάγαμε ένα φυλλάδιο για τους νέους όπου απαριθμούνται οι ασυνήθιστες θέσεις εργασίας και τα προσόντα που απαιτούνται, για να τις εξασκήσουν.

• Izmit1
  • Izmit2